kyeken @ yahoo.com

 

Eskiden ilkokulda  bize öğretilen ve sınıf panosunda takip ettiğimiz önemli gün ve haftalardan başka  ne çok değişik gün kutlaması varmış  ?  Bunlardan biride  “Melek Ol Günü “ . Dünya’da  22 Ağustos günü bu adla kutlanmaktaymış. İlk kez  Jaune Howard Feldman önderliğinde 1993 yılında kutlanmaya başlanan  gün, insanları ihtiyaç sahibi olanlara yardım etmeye -melek gibi davranmaya-teşvik ediyor. Bu günde insanlar iyilik yapıyorlar ,hatta sosyal medyada melek kanatlarıyla paylaşım yapıyor ve kostüm partileri düzenliyorlarmış…

Bugün dünyada bunca kötülük varken iyi insanların var olması güzel. Oysa binlerce yıl önceden insanoğluna “ iyiliği emredip kötülüğü menetme “ çağrısı yapılmıştı. İnsan kötülüğü, katliamı diğer bireye ve kendine zulmü, doğayı yok etmeyi, kan akıtmayı seçti. Ey insan! Yapacağın bir iyilikle dünyalar kurabilecekken dünyalar yıkmanın anlamı var mı?

Yolda gördüğümüz bir yoksula yardım etmek, bir yaşlının elindeki yükü alıp taşımak, bir yetimin başını okşamak, bir derdin dinleyicisi olmak yada insanlara sıcak bir tebessümle bakmak…Melek olmak o kadar zor değil.

Ülkemizin son zamanlarda deprem, yangın, taşkın gibi çok sayıda felaketle karşı karşıya kaldı. İnsanımızın bu zor zamanlarda gösterdiği dayanışma yine de umudumuzu canlı tutuyor .

Ağustos ayı zaferler ayı. Malazgirt’ten Dumlupınar’a bu zaferleri yaşatanları  , Alparslan’dan Atatürk’e  tüm komutanları ve onların ordularını rahmet , şükran ve saygıyla anıyorum.

İyilikle kalın.

Beğendim  : “Benjamin Zander'ın Olasılık Sanatı kitabında harika bir fikir okudum. Durumu olduğu gibi kabul etmenin ve gerçekle savaşmamanın değerinden bahsediyor. Bunu yaptığınızda, olasılıklar ve yollar açılır. Örneğin tatil için Cape Town'a gitmeye karar verdik. Oraya vardığımızda yağmur yağıyordu. Bir arkadaşımıza “Cape Town'da tatildeyim ama yağmur yağıyor” diye mesaj atarsak, havayla, Tanrıyla ve orada olmamıza neden olan her şeyle çok açık bir şekilde savaşırız. Mesajı “Cape Town'dayım VE yağmur yağıyor” olarak değiştirirsek, aniden her türlü seçeneğimiz olur – yağmurda yürüyüşe çıkmak, nehirleri ve şelaleleri görmek vb. gibi. “ ( Güney Afrika'nın Açık Bir Güne İhtiyacı Var 6 Eylül 2019 tarihinde Howard tarafından yayınlandı)

e-mail: kyeken@yahoo.com

Instagram : drkoksal