Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın paylaştığı ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ haritasında Bursa’daki bir haftalık vaka sayısının yüz bin kişide 34.87 olduğu açıklandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz ise vaka sayılarının bir süredir yatay seyir izlediğini belirtti.

Bursa’daki vaka sayılarında önceki aylara göre büyük bir düşüşün söz konusu olduğunu dile getiren Dr. Yavuzyılmaz, “Fakat gerek yarıyıl tatilinin etkisi gerekse sosyal hareketliliğin artması nedeniyle vaka sayılarımız bir süredir aynı oranda seyrediyor. Sayın Bakanımızın da paylaştığı tabloda Bursa’da bir haftalık vaka sayısının ortalama 100 bin kişide 34.87 olduğu görüldü. Her ne kadar ortalamanın altında bir sayıda olsak da bu sayı henüz bizi memnun edebilecek düzeyde değil” diye konuştu.

Vaka sayılarının yatay seyirde izlemesinin birçok sebebi olduğunu ifade eden Dr. Yavuzyılmaz, “İçinde bulunduğumuz kış aylarında kapalı ortamlar, bulaşın daha da etkin bir şekilde yayılmasına sebebiyet verdi. Bunun yanında insanların hafta sonu yasakları konusunda gevşemeler göstermesi, yarıyıl tatilinin etkisi ile genç nüfusun hafta içinde sosyal hayatta daha fazla hareketlilik göstermesi ve şehirlerarası dolaşımın artması vaka sayılarının daha da düşmesinin önüne geçiyor” şeklinde konuştu.

Bursa’da aşılama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğine dikkat çeken Dr. Yavuzyılmaz, “Aşılamada kademeli olarak 65 yaşa kadar gelindi. Sağlık çalışanlarımızın ise ikinci doz aşılamaları sürüyor. Aşılama işlemleri toplumun geneline yayılmadığı için asla rehavete kapılmamalıyız” ifadelerini kullandı.