profdrsedatdemir @ manset16.com

Bütün dünyada yaşamı ve ekonomileri alt üst eden bir pandemi yaşıyoruz. Çok zor ve sıkıntılı günlerden sonra tünelin ucu görünmeye başladı ve pandemi yavaş yavaş bitiyor. Bu süreçte dünyanın anlı şanlı ekonomilerine ve gücüne sahip bir çok ülkenin sağlık sistemlerinin ve ekonomilerinin çöktüğünü gördük. Birçok ülkede sosyal ve insani değerler yerle bir oldu insanlar sokaklarda, huzur evlerinde ölüme ter edildi. Hastaneler yetersiz kaldı ve koridorlar insan cesetleriyle doldu.

Sağlık alt yapısı ve sosyal bağları çok güçlü olan ülkemiz bu sorunla çok başarılı bir şekilde mücadele etti ve en az zararla savaşı kazandı. Pandemi öncesinde de sağlık turizmi açısından çok önemli bir yerde olan Türkiye, sağlık alt yapısının gücünü bir kez daha ispatlayıp bütün dünyaya duyurarak önümüzdeki dönem sağlık turizminden çok daha fazla miktarlarda ekonomik getiri elde edebileceğinin sinyallerini gösterdi. Daha önce Türkiye’de sağlık turizminin merkezi konumunda olan İstanbul maalesef pandeminin de merkezi oldu. Durum böyle olunca sağlık turizmi ağırlığının başka şehirlere kayabileceği ve buna aday önemli bir şehir olarak da Bursa’nın olabileceğini gördük.

Bursa sahip olduğu tarihi mirası ve doğasıyla önemli bir değer olmasının yanı sıra, zengin kültürel alt yapısı ile birlikte Dünya’da popüler olan ekoturizm konusunda da önemli avantaja sahiptir. Doğal yaşam, doğal beslenme ve sağlıklı yaşlanmayı kapsayan ekoturizm, Bursa’nın pek çok alanında rahatlıkla yapılabilir.

Avrupa tarihi Termal Kentler Birliğine de kabul edilen ve bu birliğin üyesi olan Bursa, şifalı termal suları ile sağlık turizminde önemli bir yer edinebilir. Termal su birçok kronik hastalığın tedavisinde önemli avantajlar sağlamakta ve birçok tamamlayıcı tedavi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bursa’da dünya standartlarında ve hatta onun ötesinde her türlü tıbbi ve cerrahi tedaviyi yapabilen, ileri düzey tanı araçlarını güvenilir ve hızlı bir şekilde kullanan, gerek hekim gerekse yardımcı sağlık personeli olarak yüksek nitelik ve nicelikte ekiplere sahip kamu ve özel hastanelere sahibiz. Hekime, tetkiklere ve tüm sağlık hizmetlerine ulaşma ve sonuçlandırma sürelerimiz dünyanın ileri ülkelerinden çok daha kısa ve çok daha güvenli.

Bursa’da Sağlık Turizmi özellikle 3. Yaş sağlığı, sağlıklı yaşlanma ve wellness alanlarında ekoturizm ile birleştirildiğinde çok farklı bir boyuta taşınabilir.

Tüm bunların yanı sıra Ülkemiz sağlık hizmeti maliyetleri açısından Amerika, İngiltere, Almanya ve diğer ileri ülkelere göre 3-4 kat ucuz tedavi maliyetleri ile çalışmaktadır. Bursa’da tedavi maliyetleri Türkiye ortalamasına göre çok daha düşük kalmaktadır.

Bu ve daha bir çok avantajı bir araya getirdiğimizde Sağlık Turizminin Bursa için çok ciddi bir ekonomi ve istihdam alanı olabileceği net olarak görünmektedir.

Önemli olan nokta bu süreçte Bursa’yı Covid açısından daha güvenli bir şehir haline getirmek ve bunu tanıtabilmektir. Şehrin dinamiklerinin bu konuda çok ciddi bir hazırlık ve çalışma yaptığını da bilmekteyiz.

Sağlık Bakanlığımız normalleşme dönemi ile ilgili olarak her saha da yapılması gerekenleri, tedbirleri yönergeler halinde belirlemiş ve sahada uygulamalar başlamıştır. Sağlık kurumları, konaklama tesisleri, restoran, kafe ve benzeri diğer sosyal alanlar için sertifikasyon süreçleri başlamalı ve covid güvenli kurum sertifikaları verilerek güven belgelenmelidir.

Çalışmalar bu yöndedir ve yakında Bursa için sağlık turizmi açısından müjdeli haberler gelmeye başlayacağını umuyorum.

Önceliğimiz sağlığınız

www. profdrsedatdemir.com