Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Gao Fu, dünyanın kesinlikle gelecekte yeni bir virüsle karşı karşıya kalacağını söyledi.


Dünyanın gelecekte mutlaka, özellikleri henüz bilinmeyen bir ‘virüs X’ ile karşılaşacağını kaydeden CDC Direktörü, “Bu virüs her an her yerde çıkabilir” ifadesini kullandı.


Yeni virüse karşı önlemler hazırlama amacıyla bir işbirliği ilkesi öneren Gao, insanoğlunun geleceği için sorunun çözümü üzerinde birlikte çalışılması gerektiğini belirterek, “Bu bağlamda, dört C ilkesini öneriyorum: cooperation (işbirliği), competition (rekabet), communication (iletişim veya bilgi alışverişi) ve nihayet bazen üçüncü tarafın da olduğu coordination (koordinasyon)” dedi.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus de dünya için yeni ölümcül virüs kehanetinde bulundu.

 

Ghebreyesus, “Bu, dünyanın karşı karşıya kaldığı son salgın değil. Evrim değerlendirmelerine göre, son virüsten potansiyel olarak daha bulaşıcı ve daha ölümcül olan yeni bir virüs ortaya çıkacak” kaydetti. (SPUTNİK TÜRKÇE)