info @ umannutrition.co.uk

Goji berry; anavatanı Tibet olan, küçük yumuşak meyveleri olan kırmızı renkli bir meyvedir. Goji berry bin 700 yıl boyunca Tibet'te yetiştirilmiş, Türkiye'ye ise son yıllarda getirilmiş bir meyvedir.

Ocak yayınlanan ve Kaliforniya'da yapılan çalışmada, 45-65 yaş arası 13 katılımcı yer almıştır. Günlük 28 gr kuru goji-berry meyvesini haftanın 5 günü 90 gün boyunca tüketen katılımcıların gözde bulundan koruyucu pigmentlerin artmasına karşın 14 gün boyunca sıradan göz için önerilen bir supplement kullanan kişilerin göz pigmen yoğunluklarında herhangi bir değişiklik görülmemiştir.

 

Goji-berry içerisinde bulunan lutein ve zeaxanthin zararlı mavi ışınlara karşı gözü filtrelemesine katkı sağlayarak göz sağlığını korur. ,

Çalışmayı yöneten Dr Xiang Li, Lutein and zeaxanthin gözler için güneş kremi niteliğinde olduğunu belirtmiştir.

kaynak eurovizyon

 

Lutein ve zeaxanthin miktarı retinada ne kadar çok yoğun olursa o kadar fazla koruyucu özelliği olduğu belirtilmiştir.

Diyabet hastalarının tükettiği ilacın etkisini azaltması sebebiyle ve tansiyon hastalarında tansiyon yüksekliğine sebep olduğu için goji-berry tüketilmemelidir.

Goji meyveleri yemeye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. İlaç kullanıyorsanız goji meyveleri, almakta olduğunuz ilaçlarla etkileşime girebilir.

Diyetisyen Öykü UMAN

Kaynak : Dried goji berries may provide protection against age-related vision loss : January 13, 2022 University of California - Davis