Bursa’da son yıllarda salon sporlarına çok büyük ilgi var. Bu ilginin meyveleri bu sene alındı. Bursa Büyükşehir Belediyespor Bayan Basketbol takımı bu sene 30 maçlık seri sonunda sadece 1 mağlubiyetle direk TKBSL çıkmayı başardı.

Bu başarının ortaya çıkmasında büyük destekleri olan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Basketbol Şube Başkanı Dergan Alkan’la yapmış olduğumuz söyleşi.

 

Manşet 16: Sayın Alkan öncelikle sizi tebrik ederiz. Söyleşiye geçmeden önce sizi tanıyabilirmiyiz?

 

 

Öncelikle çok teşekkür ediyorum bu imkânı sağlamış olduğunuz için.

1979 lüleburgaz doğumluyum. 3 çocuk babasıyım ve Bursa’da ikamet ediyorum.

Ortaokul, lise ve üniversite hayatımı yurtdışında tamamladım.

İngilizce, Flemenkçe ve Güney Afrika dillerine hakimim.

Yurtdışında evde bakım hizmeti veren bir firmam var ve Bursa’da hizmet sektöründe yeni kurmuş olduğum bir şirket sahibiyim.

Aynı zamanda siyasetinde yükünü 12 senedir omuzlarımda hissediyorum.

Gençlik kolları yönetim kurulu üyeliği, Belediye Meclis üyeliği ve şu anda Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak verilen göreve devam etmekteyim.

Tabi son 3,5 yılıdır Bursa Büyükşehir Belediyespor’da yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyorum.

Yöneticiler olarak kendi firmalarımızda yakalamış olduğumuz başarıyı bu alan dada yakalamayı ve topluma faydalı olmanın çabası içindeyiz.

 

Manşet 16: Bursa Büyükşehir Belediyespor ve Basketbol Kulübü olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

 

Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve çok kıymetli Büyükşehir Belediyespor başkanımız Gökhan Dinçer beyin kurgulamış olduğu yönetimin ve çizmiş oldukları strateji doğrultusunda her bir yöneticimiz kendi artı yönlerini ortaya koyarak muazzam bir sinerji içinde çalışmalarda bulunuyor.

Bu işi doğru yaptığımızın göstergesi olarak milli sporcularımızın ülkemizi ve şehrimizi olimpiyatlarda temsil edecek olması, takım sporlarında şampiyonluklar yaşanması ve kulübümüzde lisanslı sporcu sayılarının artması ki bu çok önemli genele yayılma manasında, bunlar şehrimiz ve ülkemiz sporu için çok önemli işler yaptığımızı düşünüyorum.

 

Manşet 16:Kadınlar da bu sene süper lige çıktınız  kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

 

Yöneticisi olduğum basketbolda bildiğiniz gibi ligi büyük bir başarıya imza atarak taçlandırdık ve şehrimize büyük kazanımlar sağladığımıza inanıyoruz. Bunu sadece A takım düzeyinde değil aynı zamanda altyapılarda orantılı bir büyüme kaydederek gerçekleştirdik. Deneyimli idari yapı, özverili hocalar ve iyi planlamanın bizi bugün getirdiği nokta ortada. Milli eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokoller ve okul salonlarında altyapı ile alakalı çalışmalar tüm bunlar doğru çalışma ve planlamanın sağlamış olduğu etkenler. Bayanlarda olduğu gibi erkek altyapıda tüm yaş guruplarımız ve bölgesel lige hazır takımımız bulunmakta.  Bu sebepten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş beye ve kulüp başkanımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü takip edilen, şehir ile bütünleşmeyi yakalamış ve doğru işlere imza atan bir kulüp olarak yoluna devam etmektedir.

 

Manşet16: Önümüzdeki sezon için beklenti ve bütçeniz doğru orantıda mı?

 

Şimdi önümüzde bir süper lig heyecanı var ve bunun paralelinde artan sorumluluklarımız beklentiler. Her şeyden önce bunun farkındayız.

Biz yaşanılan mevcut pandemi sürecini biliyoruz. Biz bu noktada akılcı bütçe ve makimumu fayda prensibiyle hareket ediyoruz. Bu süreçte her zaman olduğu gibi tüm branşların ve sezonun bütçe planlaması yapılıyor, bence bu kulüpte yapılan en güzel iş bu olsa gerek. Tahmini bütçelemeler ve sezonu mantıksal çerçeveye oturtma gibi özel işler yapıyoruz kendi içimizde. Daha önce birçok Avrupa Birliği projelerinde gerek raportörlük gerekse eğitmen olarak birçok defa bulundum ve bu alanlarda edindiğim tecrübeleri kıyısından köşesinden yansıttığıma inanıyorum. Biz bu sene ligde dikkat çeken bir takım olacağız. Pandeminin sona ermesiyle salonlarda seyircilerimizle bütünleşmek en büyük dileğimiz. Bizim takımımızın hedefi Bursa Büyükşehir Belediyespor adına yakışır bir şekilde yarışacaktı. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Manşet16: Bu bağlamda genel olarak Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Sizin okullarla ortak çalışmanız var mı? Özellikle bu konuda dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

 

Son olarak tabi eklemek istediğim birçok konu var ancak bu çalışmalar belediyemiz tarafından yapılırken alt yapılardan gelmiş Bursalı gençlerimizin A takımlarımızda yer alıyor olması, bu kulübün yöneticisi olarak bana en büyük ilham ve çalışma duygusunu veren şeydir.  Sezonu kulübümüzde tamamlayan ve başka kulüplerde oynayacak oyuncular bu şehrin elçileri olarak farklı şehirlere veya ülkelere gidiyorlar ve bizleri oralarda temsil ediyorlar. Şehrimizin tanıtımı ve bilinirliğini arttırıyorlar. Bu sebepten dolayı Bursa’da oynamış, kulüplerde görev yapmış ve oynamakta olan tüm spor camiasına büyük saygı duymaktayım.

Yine son olarak ifade edeceğim birkaç cümle var. Bizim hedefimiz spor sayesinde gençlerimizin enerjilerini boşaltmaları. Bu vesile ile bize destek veren herkese teşekkür ediyorum.