Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında çarpıcı bilgiler verdi...

Günümüzde görülme sıklığı oldukça artan diyabet hastalığında, kan şekeri kontrolünün sağlanması birincil hedeftir. Fazla kilolu diyabet hastalarında bu hedefe giden önemli yollardan biri de kilo kaybıdır. Kan şekeri kontrolünün sağlanmasıyla diyabetin neden olduğu retinopati, nefropati, nöropati gibi komplikasyonların oluşmasının önüne geçilebilir. Bu nedenle diyabet hastalarında ideal kiloda veya bu kiloya yakın olmak büyük önem taşır. Diyabet hastaları kilo vermek için nelere dikkat etmeli buyurun bakalım…

BİRİNCİ KURAL: ÖĞÜN DÜZENİ

Kan şekeri dalgalanmaları yaşamamanız için uzun açlıklar yaratmamanız gerekiyor. 3 ana, 2-3 ara öğün içeren bir beslenme şekli benimsediğinizde kan şekeri kontrolünü daha kolay sağlayacaksınız. Aynı zamanda ara öğünleriniz sayesinde sofraya çok aç oturmadığınız için porsiyon kontrolünü daha kolay sağlayacak ve kilo vermek için ilk adımı atmış olacaksınız.

DİYABET TABAĞI MODELİNİ UYGULAYIN

Tabağınızın yarısını salata, yeşil fasulye, brokoli, karnabahar, lahana gibi nişasta içermeyen sebzeler; dörtte birini et, tavuk, hindi, balık, peynir, yumurta gibi protein kaynakları; dörtte birini de kurubaklagiller, tam tahıllı ekmek gibi karbonhidrat kaynakları ile doldurun.

GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEK GIDALARI TERCİH ETMEYİN

Beyaz un, pirinç, şeker, mısır, patates gibi glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinizi hızla yükseltir, hızla da düşürür dolayısıyla sizi daha çok acıktırır ve daha fazla yemenize neden olur. Bunlar yerine tam buğday unu, bulgur, kurubaklagiller, sebzeler gibi lif oranı yüksek karbonhidratları tercih etmelisiniz.

KARBONHİDRAT KAYNAĞI OLARAK TAM TAHILLI EKMEK TERCİH EDİN

1 kepçe çorba, 3 yemek kaşığı pilav/makarna/bulgur karbonhidrat içeriği açısından 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir ancak ekmekten daha fazla yağ içerirler. Karbonhidrat kaynağı olarak sıklıkla çorba, pilav, makarna, bulgur vb tercih ederseniz kilo vermekte zorlanabilirsiniz bu nedenle öğünlerinizde karbonhidrat kaynağı olarak tam buğday unlu ekmek, çavdar gibi ekmekleri tercih edin.

 

MEYVENİZİ TEK BAŞINA TÜKETMEYİN

Meyveleri tek başına tükettiğinizde daha çok acıkabilirsiniz bu nedenle meyvenizin yanına süt, yoğurt, kefir, ayran veya badem, fındık, fıstık, ceviz gibi protein ve yağ içeren bir besin ekleyin.

DOYMUŞ VE TRANS YAĞLARA DİKKAT!

Haftada 2 defa balık tüketerek ve beslenmenize ceviz, keten tohumu, semizotu gibi besinleri ekleyerek omega-3 alımınızı artırın. Tereyağı yerine zeytinyağı kullanın ve cips, hazır kekler, atıştırmalıklar gibi trans yağ içeren gıdalardan uzak durun.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTIRIN

Egzersiz kandaki şekerin dokular tarafından kullanımını artırır bu sayede yüksek kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kilo kaybına destek sağlar. Haftada en az 3 defa egzersiz yapın