kyeken @ yahoo.com

Ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri arası “Kanser Haftası” olarak  kutlanmaktadır. Kanser Haftası; farkındalık yaratmak ve bu hastalığa karşı nasıl mücadele edileceği yönünde bilgilendirme yapmak ve duyarlı olmayı amaçlamaktadır. Kanser hastalığı yüzünden her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir.  Tanım olarak kanser; çeşitli organlarda, değişik nedenlerle hücrelerin kontrolsüz çoğalması  kanser olarak adlandırılmaktadır..

Bizi mutlu ettiğini düşündüğümüz şeylerdir çoğu zaman kanserin nedeni. Sigara alıp götürür  bizi dertlerimizden,  kederlerimizden, yalnızlığımızın yoldaşıdır çoğu zaman ama… Alkol kah bir dost sohbeti olur kah romantik bir akşam yemeği yada cesaret ilacı ama….Yağlı ve şekerli besinlerden haz almayan var mıdır acaba?  Bu saydıklarım ve daha fazlası akciğer, mide- barsak, karaciğer, pankreas ,mesane  kanserlerinin ispatlanmış sebepleridir.  Stres,  virüsler, hava kirliliği, genetik yatkınlık diğer kanser sebepleri arasındadır.

Kanser erken tanıyla tedavi edilebilir bir hastalıktır.  Kansere yakalanmak “tamam her şey  bitti” demek değildir. Özellikle akciğer kanserinde erken tanıyla erken evrede yapılacak başarılı bir cerrahi hayat kurtarır.  Cerrahinin yanında cerrahi öncesi ve sonrasında uygulanan kemoterapi, radyoterapi , immunoterapi    yöntemiyle günümüzde bir çok kanser türünde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Günümüz modern tıbbında kanserin tedavisinde çareler tükenmez.  Covid 19’a karşı geliştirilen        m-RNA aşılarıyla benzer teknolojiyle üretilen ürünlerin  kansere karşı da kullanılması için umut veren çalışmalar devam etmektedir. Korkmayın , çaresiz değiliz!

Genç bir çift, yeni bir mahalleye  taşınmışlar. Kahvaltı yaparlarken, komşuları da  çamaşırları asıyormuş. Kadın kocasına “ Bak, çamaşırlar yeterince temiz değil”, demiş. Kocası ona bakmış  hiçbir şey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş. Kadın, komsusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah ayni şeyi söylemiş. Bir süre sonra,  komsusunun çamaşırlarının  tertemiz olduğunu gören kadın şaşkınlıkla kocasına “çamaşır yıkamayı öğrendi nihayet, merak ediyorum, kim öğretti acaba ? “ diye sormuş. Kocası ; ''Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim' demiş.

 İyi olanı görmeye çalışmak , iyilikle  görmeye hazır olmak , temiz bir pencereden bakmak  sonucu değiştiriyor ,değil mi ?

Son söz; “Bir insanın bu dünyada gerçekten mutlu olması için sadece üç şeye ihtiyacı olduğunu  söylerler: sevecek biri, yapacak bir şeyler ve umut edecek bir şeyler.”   Tom Bodett

kyeken@yahoo.com